rakietka do tenisa stołowego

Rakietka do tenisa stołowego. Jaką wybrać?

Strona główna » Blog » Rakietka do tenisa stołowego. Jaką wybrać?

Rakietka do tenisa stołowego. Jaką wybrać? Niezależnie od twojego poziomu gry, przyjdzie ci się zmierzyć z tym pytaniem. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu? Jak skompletować rakietkę, która będzie dla ciebie odpowiednia? Jakie okładziny do tenisa stołowego wybrać? Ten wpis powstał po to, aby ułatwić tobie wybór.

Rakietka do tenisa stołowego – podstawowe informacje

Rakietka do tenisa stołowego składa się z deski i dwóch okładzin, o dwóch różnych kolorach. Jakich? Od października 2021 obowiązują nowe przepisy, które pozwalają na pewną swobodę w tym zakresie. Jedna okładzina jest czarna. A druga? Masz wybór. Zostać przy tradycyjnej, czerwonej? A może zdecydujesz się na inny kolor? Na rynku znajdziesz okładziny: zielone, niebieskie, różowe oraz fioletowe.

Wyróżnia się trzy uchwyty rakietek:

  • AN- anatomiczny
  • FL- wklęsły
  • ST- prosty

Zgodnie z przepisami, deska musi być wyprodukowana przynajmniej w 85% z naturalnego drewna.

Sprawdź również: Zasady gry w tenisa stołowego

Najlepsza rakietka do tenisa stołowego

Teraz przyszedł czas na to, aby zadać sobie kilka pytań:

  • Jak często grasz?
  • Czy chcesz podnieść poziom swojej gry?
  • Jakim budżetem dysponujesz?

To istotne. Nie wskażę tobie konkretnego modelu rakietki, który powinnaś/powinieneś kupić. W tym wpisie dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu. Ale ostateczna decyzja będzie należeć do ciebie.

A więc jaka jest najlepsza rakietka do tenisa stołowego? Taka, która odpowiada twojemu stylowi gry i twoim umiejętnościom. I to ty musisz ją „odnaleźć”.

Będąc juniorem, zmieniłem deskę na nieco szybszą, z włóknami karbonowymi. Miałem wrażenie, że nowy sprzęt jest świetny. Czułem, że piłeczka po moich uderzeniach leci szybciej. Stałem się pewniejszy w grze blokiem, co nigdy nie było moją mocną stroną. Tak mi się przynajmniej wydawało. Cały ten zachwyt minął w momencie, gdy trener przetestował moją rakietkę. Usłyszałem, że tym się nie da grać i odbicie jest jak z, cytuję, „deski do krojenia mięsa”.

Niektórzy lubią deski wykonane z samego drewna z „miękkim” odbiciem i dużą kontrolą. Inni wolą deski twarde, którymi można zagrać mocno w ataku. Ile ludzi, tyle zdań.

Paletki do ping ponga

W większości popularnych sklepów sportowych nie znajdziesz rakietek do tenisa stołowego. Znajdziesz, jak ja to mówię, paletki do ping ponga.

Jakość wykonania większości tych „paletek” jest, mówiąc szczerze, beznadziejna. Nadanie piłeczce rotacji jest praktycznie niemożliwe. A to mocno ogranicza frajdę z gry. Jeżeli jednak nie masz wygórowanych wymagań, oczywiście możesz kupić taki sprzęt. Możesz, tylko po co? Kupno tych za 30-40 PLN jest równoznaczne z wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Producenci sprzętu do tenisa stołowego

Grasz rzadko i mimo wszystko taki sprzęt tobie wystarczy? Ok, ale zainwestuj minimum 80-100 PLN. Wybierz jedną z firm, która zajmuje się produkcją profesjonalnego sprzętu do tenisa stołowego. Otrzymasz wtedy produkt dobrej jakości. Udaj się do galerii handlowej i szukaj rakietek tych firm:

  • Tibhar
  • Stiga
  • Donic
  • Butterfly
  • Joola
  • Andro
  • Gewo
  • Xiom
  • Nittaku
  • TSP
  • Double Happiness (DHS)

Rakietka do tenisa stołowego – cena

Rakietka do tenisa stołowego, jak już wiesz, składa się z dwóch okładzin i deski. Możesz dopasować sprzęt do swoich umiejętności, kupując je oddzielnie. I tutaj pojawiają się pierwsze schody.

Biorąc pod uwagę tylko 8 największych firm produkujących sprzęt, przyjdzie ci wybierać z 363 desek i 331 okładzin. Ceny za deskę wahają się od około 100 PLN do 1550 PLN, a okładziny do tenisa stołowego kosztują od 30-40 PLN do 349 PLN (za sztukę).

I co teraz? Teraz czas na kolejną rundę pytań:

  • jesteś początkującym czy średnio zaawansowanym zawodnikiem?
  • jaki styl gry preferujesz, defensywny czy ofensywny?
  • Grasz czopem krótkim/półdługim/długim albo antkiem?
  • Grasz okładzinami gładkimi, ofensywnymi?
  • Czego oczekujesz od swojego nowego sprzętu? Kontroli, szybkości czy wszechstronności?

W dalszej części wpisu znajdziesz uniwersalne zasady i podpowiedzi, które pomogą ci w podjęciu ostatecznej decyzji przy wyborze deski i okładzin.

Deska do tenisa stołowego

Deska do tenisa stołowego – która będzie odpowiednia dla ciebie? Z moich obserwacji wynika, że najpopularniejszym, przynajmniej wśród profesjonalistów, jest uchwyt prosty ST. Ale to nie ma większego znaczenia. Ważne, aby deska dobrze leżała ci w dłoni.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje desek: defensywne, allroundowe i ofensywne.

Deski defensywne (DEF)

Deski defensywne to dobry wybór dla tych, którzy preferują grę obronną. Czekają na atak przeciwnika, bazują na uderzeniach z dolną rotacją. Poruszają się głównie 2-3 metry od stołu. Sami atakują bardzo rzadko.

Jesteś obrońcą, ale potrafisz i lubisz od czasu do czasu zaatakować, zaskakując w ten sposób swojego przeciwnika? Pomyśl o trochę szybszej desce. Te oznaczone jako DEF+ albo ALL- powinny zapewnić tobie optymalne czucie piłeczki, zarówno w obronie jak i ataku.

Deski allroundowe (ALL)

Do treningu tenisa stołowego dla początkujących, szczególnie dla dzieci, polecam deski allroundowe. To dobry wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tenisem stołowym. Najlepsze (moim zdaniem) do nauki techniki uderzeń. Ważne! Coraz więcej producentów oferuje deski w wersji junior, z mniejszą główką i uchwytem. To zapewnia dzieciom większy komfort gry w początkowej fazie ich kariery.

Deski z serii ALL+ i OFF- są już szybsze, ale wciąż charakteryzują się wysoką kontrolą. Często korzystają z nich zawodnicy grający krótkimi czopami/okładziną antytopspinową z jednej strony i okładziną gładką/ofensywną z drugiej. Albo dwoma krótkimi czopami. To również odpowiedni sprzęt dla tych, którzy opanowali już podstawowe uderzenia w tenisie stołowym i chcą wejść na wyższy poziom/tempo gry.

Deski ofensywne (OFF)

Deska OFF. Najpopularniejsza wśród profesjonalistów. Zdecydowana większość czołowych zawodników nie tylko w Polsce, ale i na świecie, gra właśnie takim sprzętem. Jest szybka, ale wytrenowany gracz bez problemu nad nią panuje. Wciąż ma wystarczająco dużo kontroli, a to niezwykle istotne przy serwisie i odbiorze.

OFF+. Formuła 1 wśród desek. To już jazda bez trzymanki. Bardzo trudno nad nią zapanować. Wymaga dużych umiejętności. Dedykowana głównie zawodnikom grającym mocny, siłowy tenis stołowy.

Z czego zrobiona jest deska do tenisa stołowego?

Z jakich materiałów zrobiona jest deska? Jak już wiesz, w zdecydowanej większości jest to drewno. Konstrukcja składa się zazwyczaj z kilku sklejek, w różnej konfiguracji. W zależności od modelu, mogą być zastosowane te same albo różne odmiany drewna. Dużą popularnością cieszą się deski tzw. karbonowe. Najczęściej składają się z 5 sklejek drewnianych i dwóch warstw włókna węglowego.

Przyjmij takie założenie: deski wyprodukowane w całości z drewna charakteryzują się dużą kontrolą, mają „miękkie” odbicie. To fajny wybór dla zawodników lubiących techniczną grę, opartą na różnicowaniu rotacji i zmianie tempa. Duże czucie przy serwisie i odbiorze.

Deski z różnego rodzaju „dodatkami”, jak np. włókna węglowe, są twarde, więc zagranie z dużą ilością rotacji może być trochę trudniejsze niż w przypadku desek w całości drewnianych. Na plus należy zapisać stabilne odbicie i szybkość. Tenis stołowy jako sport bardzo się rozwinął. Gra stała się bardziej dynamiczna i siłowa. I właśnie w takiej grze dobrze sprawdzają się deski karbonowe.

Jaką deskę wybrać?

Zastanów się, jaką szybkość deski chcesz wybrać: defensywną, allroundową czy ofensywną? Kolejne pytania. Wolisz tradycyjny sprzęt wykonany w całości z drewna, który zapewni ci dużą kontrolę i czucie? A może większą wagę przywiązujesz do tempa/siły gry i chętnie sięgniesz po deskę z włóknami węglowymi?

Przejrzyj ofertę kilku producentów w internecie, przeczytaj opisy. Zwróć uwagę na wagę. Zazwyczaj waha się ona pomiędzy 75 a 95 gramów. Prawie to samo? Tak ci się tylko wydaje. Prawie robi różnicę. I to kolejna, bardzo ogólna zasada. Lekka deska=większa kontrola. Ciężka deska=większa szybkość.

Jest jeszcze jeden haczyk. Powiedzmy, że zdecydowałaś/zdecydowałeś się na model XYZ firmy ABC. I teraz ciekawostka. Nawet te same, identyczne(w teorii) modele różnią się od siebie! Spowodowane jest to przede wszystkim seryjną produkcją. Dlatego warto, jeżeli masz taką możliwość, udać się osobiście do sklepu. Poproś o 2-3 sztuki deski, którą chcesz kupić. Spytaj też o wagę (albo przynieś swoją). Taką małą, przenośną. I sprawdź, ile te deski ważą. Ta lżejsza będzie miała więcej kontroli, a ta cięższa będzie twardsza i szybsza. Wierz mi. Różnica 3-4 gramów ma znaczenie.

Technologia ciągle się rozwija. Producenci poszukują nowych materiałów, które w połączeniu z naturalnym drewnem mogą dać świetny efekt. Ilość desek dostępnych na rynku jest ogromna. Podpowiedzi, które podałem powyżej, są jednak uniwersalne. Powinny pomóc tobie w podjęciu decyzji.

Okładziny do tenisa stołowego

Przejdźmy teraz do okładzin. Dzielą się na:

  • czopowane(czopy krótkie, półdługie albo długie)
  • antytopspinowe
  • gładkie, rotacyjne

Długie czopy stosowane są przede wszystkim przez zawodników preferujących grę defensywną. Możliwości ataku są mocno ograniczone. „Służą” do utrudniania gry przeciwnikowi. Czopy półdługie są już bardziej „uniwersalne”. Dobre do zmiany rotacji. Natomiast krótkie czopy stosuje się głównie do szybkiej gry blisko stołu.

Okładziny antytopsinowe. Dość popularne wśród amatorów. Korzystając z nich we właściwy sposób możemy wybić rywala z rytmu gry, zmieniając tempo i długość naszych uderzeń. Z antkami wygląda to jednak tak, że jest się bardzo zależnym od…przeciwnika. Jeżeli umie on grać na tego typu sprzęt, nie ma się większych szans. Tak więc jest to dobra okładzina, ale tylko do pewnego poziomu.

Okładziny rotacyjne. Najbardziej popularne, służące do gry ofensywnej. Warto zainteresować się tymi z nowoczesną technologią tzw. świeżego kleju. Taki sprzęt ma wbudowany efekt katapulty, dzięki czemu możesz grać mocno i rotacyjnie.

Sprawdź również: Okładziny do tenisa stołowego – jak dobrze wybrać? Poradnik

Większość okładzin jest dostępnych z podkładami o różnych grubościach. Dla początkujących, szczególnie dzieci, polecam te „cieńsze”. Zapewniają dobrą kontrolę, a to najważniejsze przy stawianiu pierwszych kroków w tenisie stołowym. Ogólnie mówiąc: im podkład grubszy, tym większa szybkość i mniejsza kontrola.

Okładziny różnią się od siebie wagą. Tutaj obowiązuje podobna zasada jak w przypadku desek. Cięższe okładziny będą twardsze i szybsze. Te lżejsze mają większą kontrolę. Warto, jeżeli to możliwe, zważyć i porównać sprzęt przed zakupem. Różnice, nawet w przypadku tego samego producenta i modelu, mogą być znaczące.

Zastanów się nad tym, czego oczekujesz od swoich nowych okładzin. Dobierz je z myślą o desce. Jeżeli grasz twardą, może warto wybrać miękkie okładziny? Tak, aby mieć większą kontrolę i możliwość nadawania rotacji? Do deski miękkiej pasują twardsze okładziny. To dość popularne połączenia. Ale niekoniecznie najlepsze dla ciebie. Ile ludzi, tyle zdań…

Sprawdź również: Tuning okładzin do tenisa stołowego

Rakietka do tenisa stołowego – przygotowanie sprzętu

okładzina do tenisa stołowego

Jak już wybierzesz deskę i okładziny, masz dwie możliwości. Poprosić sprzedawcę albo znajomego, aby to on przygotował twój sprzęt. Albo zrobisz to sama/sam. Potrzebujesz do tego kleju wodnego, gąbki i nożyczek. Zacznij od posmarowania okładzin klejem wodnym. Taka ilość jak na zdjęciu obok w zupełności wystarczy. Potem posmaruj deskę. Po upływie około 20-30 minut możesz przejść do wycinania. Naklej jedną okładzinę na deskę, następnie wytnij nożyczkami. Potem to samo zrób z drugą. I gotowe! Możesz iść na trening i cieszyć się swoją rakietką do tenisa stołowego.

Klejenie i wycinanie okładzin do tenisa stołowego

Podsumowanie

Jeżeli myślisz „poważnie” o tenisie stołowym, nie kupuj gotowych zestawów w popularnych sklepach sportowych. Poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedniej deski i okładzin. Zwróć szczególną uwagę na:

  • materiały, z jakich zrobiona jest deska
  • uchwyt (AL/ST/FL)
  • szybkość (DEF/ALL/OFF)
  • rodzaj okładzin (czop/antek/rotacyjna)
  • grubość podkładu
  • waga deski

Teraz już wiesz, co jest istotne przy zakupie rakietki do tenisa stołowego. Jakim sprzętem grasz obecnie? Daj znać w komentarzu pod wpisem.

Jeżeli szukasz trenera tenisa stołowego w Warszawie, który pomoże Ci dobrać sprzęt i podnieść poziom Twojej gry, napisz do mnie.

-Mats

Świadomie nie korzystałem z nazw producentów. To nie jest wpis sponsorowany.

4.8 / 5. Ilość ocen: 32

Oceń jako pierwszy:)


Komentarze

20 odpowiedzi na „Rakietka do tenisa stołowego. Jaką wybrać?”

  1. Awatar Anakonda
    Anakonda

    Świetny wpis, wyczerpałeś temat. Tego właśnie mi było potrzeba!

    1. Dziękuję za komentarz. Super, że wpis okazał się pomocny. Powodzenia w doborze odpowiedniej rakietki! 🙂

  2. Awatar Pomoc przy zakupie rakietki.
    Pomoc przy zakupie rakietki.

    Cześć, gram sporadycznie 3-4 razy w miesiącu. Kiedyś w pracy miałem możliwość grać częściej, swoje umiejętności oceniam na początkujący plus… Czy możesz doradzić jaką rakietkę w przedziale cenowym do 300 zł dostępną obecnie na rynku warto kupić. Jakiej firmy, może jakiś konkretny model. Z góry dziękuje Maciej

  3. Awatar Tom System
    Tom System

    Witam. Na wstępie informuję , iż jestem pod wrażeniem bloga 🙂
    Jestem graczem w mojej ocenie średniozaawansowanym ,chcącym zwiększać swoje umiejętności.
    Moja pierwszą rakietką którą niedawno poskładałem jest Donic Waldner Black Devil CB , oraz okładziny Donic Bluefire M3 Grubość 2.0.
    Gram głównie przy stole ,obustronny topspin,blok,ogólnie mocno siłowy tenis. Trochę pogram i zamienię grubość na max przy tych samych okładzinach
    Nie wiem czy to dobry kierunek?
    Pozdrawiam

    1. Dziękuję za komentarz i za miłe słowa 🙂 . Jeżeli sprzęt jest dla Ciebie ok, nie ma potrzeby robić większych zmian, a przejście na grubszy podkład sprawi, że rakietka będzie odczuwalnie szybsza. Więc tak, to dobry kierunek.

  4. Awatar less
    less

    witam…mam kilka desek z przed 18 lat….głównie andro…od all+ do off…gum też kilkanaście których jeszcze nie wyrzuciłem bo to wszystko historia…pytanie: jakie gumy obecne powinienem zastosować przy grze blisko stołu/bo tak mam że nie umie się cofać☺😀 ?

  5. Awatar Avec
    Avec

    Pierwsze. Czy kupować gotową rakietkę np. killerspin o parametrach, które mnie interesują, czy dobierać deskę i okładziny?

    Drugie. Czy naklejane okładziny na kleju wodnym potem łatwo odkleić i zmienić? Kiedy z reguły powinniśmy się decydować na zmianę ogumienia, po czym poznać, że to już czas na zmianę kiedy wizualnie wciąż wygląda dobrze?

    1. Dziękuję za komentarz. Wszystko zależy od poziomu gry. Na początkowym etapie gotowe rakietki mogą być wystarczające. Jakościowo lepsze będą te „dobrane”, a więc deska i okładziny oddzielnie. To wiąże się jednak z wyższym kosztem.
      Co do zasady, przyklejanie i odklejanie okładzin naklejonych za pomocą kleju wodnego jest bezproblemowe. Ale znów: zależy jakiej firmy klej, jakiej jakości deska itp itd. Okładziny najlepiej wymienić wtedy, gdy odczuwalnie nadają piłeczce mniej rotacji. Pytanie, co to znaczy, że „wizualnie wygląda dobrze”?

  6. Awatar Radoslaw
    Radoslaw

    Hej. Dzięki za fajny artykuł. A co sądzisz o takim zestawie: gumy andro Rasanter R47 i deska Donic Waldner Exclusive AR+ ?

    1. Dziękuję za komentarz. Zestaw ciekawy, ale najwięcej zależy od umiejętności i stylu gry zawodnika. Jeżeli będzie Ci ten sprzęt „pasować”, to super. O to przecież chodzi 🙂

  7. Awatar Krotek
    Krotek

    Świetny artykuł Maćku!
    Aktualnie gram zestawem: deska STIGA Allround Classic LEGEND z Yasaka Rakza7 i powolutku czuje, że czas na zmiany! 😉

  8. Awatar Andrzej
    Andrzej

    Bazując na Twojej rekomendacji okładzin, możesz polecić deskę ze wskazaniem na grę lekko ofensywną.
    Pozdrawiam.

  9. Awatar Tadek
    Tadek

    Cześć. Jaka powinna być waga finalna rakietki dla amatora 90 kg grającego 3 x w tygodniu. Mam rakietkę o wadze ok 155g i wydaje mi się zbyt lekka. Robię postępy na tle grupy ale jak zamienię sie rakietkami to te inne maja większy ciąg. Okładziny takie sobie grubość 1,8 mm . Gram uniwersalnie, raczej off-. Czy rakietka 200 g nie będzie za ciężka ? Za jakieś 2-3 m-ce może pół roku chce zmienić sprzęt . Widziałem gdzieś test dla okładzin 999T . Niedrogie ok 30-40 zł. Czy warto takie kupić ? Dołączyłem do grupy która lała mnie do zera. Po 2 m-cach wygrywam ponad 50% meczy a plan jest taki aby wygrywać 80% meczy. Tak dokładniej to chodzi o to aby czuć się swobodnie w każdym elemencie i mieć fan z gry w tenisa . pozdr. Tadek

  10. Awatar Domin
    Domin

    Konkretny, wystarczający opis, teraz mogę szukać rakietki. Śliczne dzięki. Pozdrawiam Dominik

  11. Awatar Dominik
    Dominik

    Ja mam Andrzeja Grubba , Stara wersję. Co fajnego można tam założyć z fajnym czuciem ? Pozdrawiam 🙂

    1. Awatar Mats
      Mats

      Dziękuję za komentarz, Dominik. Zależy od twojego poziomu zaawansowania. Tak jak napisałem w artykule: ile ludzi, tyle zdań 🙂 . Polecam: Donic Bluefire M2 (z podkładem 2.0 albo MAX), Tibhar Evolution EL-S (2.0 albo MAX) albo Butterfly Tenergy 64 (1.9 mm albo 2.1 mm). Moim zdaniem najlepiej wybrać dwie takie same okładziny, tego samego producenta. Te z cieńszym podkładem będą wolniejsze, z większą kontrolą. Te z grubszym są trochę szybsze, ale trochę trudniejsze do „opanowania”. To moje propozycje. Oferta na rynku jest duża, a ja wszystkich okładzin nie miałem okazji przetestować. Ale te 3 modele znam i mogę polecić.

  12. Awatar Alicja
    Alicja

    Świetny artykuł 🙂

    1. Awatar Mats
      Mats

      Cieszę się, Alicja 🙂

  13. Awatar Simon The King
    Simon The King

    Ja mam donic persson senso 1
    Neoflexx 40 na obu stronach
    Planuje te okładziny przełożyć na deskę gewo allround Basic

    1. Awatar Mats
      Mats

      Dziękuję za komentarz Simon The King. Gewo Basic będzie z pewnością trochę wolniejsza od Donic Persson V1. Ale, jeżeli dobrze pamiętam, grasz niecały rok. Wolniejszy sprzęt powinien ułatwić doskonalenie poszczególnych uderzeń 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.